sobota, 17 marca 2012

DSS w systemach zdalnego sterowania modelami RC

Autorem artykułu jest Maciej Zubilewicz


Radio DSS (Distributed Spread Spectrum) może być porównane do wielopasmowej autostrady, gdzie twój pojazd pojawia się w sposób losowy na różnych pasach. Praktycznie pojawia się i znika tak szybko, że wydaje się jakby był na wszystkich pasach autostrady w tym samym czasie.

W terminologi radiowej nadajnik wykorzystuje szerokie pasmo częstotliwości do wysyłania danych do odbiornika rzadziej niż bardzo wąskie systemy częstotliwości, które były i są jeszcze w niewielkim stopniu wykorzystywane do sterowania modelami RC.

Tak więc jaki jest cel rozdzielania sygnałów na tak wąskie jego pasma?

Jeżeli zatrzymasz się i pomyślisz, w przypadku gdy twój samochód "DSS" napotka inny samochód na autostradzie, to nie będzie miało zbyt dużego znaczenia. Twój pojazd nie będzie blokowany, ponieważ będzie kontynuował jazdę po nagłym zniknięciu i pojawieniu się na innym pasie.

W terminologii radiowej, pojedyncze lub nawet kilka innych transmisji nie będą wpływały na twój system RC, ponieważ blokada nastąpi tylko i wyłącznie na krótki okres czasu i na bardzo małą ilość danych przesyłanych za pomocą zakłóconego sygnału. W efekcie, do momentu kiedy autostrada nie jest całkowicie zablokowana, przynajmniej część sygnałów pochodzących z twojego nadajnika dojdzie do do odbiornika niosąc ze sobą dane kontrolne.

Co więcej, nawet jeżeli kilka nadajników DSS pracuje na tym samym kanale to i tak nie dojdzie do interferencji, ponieważ każdy z nich przeskakuje po pasach w różnej konfiguracji i z różną częstotliwością.

Tak więc DSSS oznacza technikę transmisji z bezpośrednim rozpraszaniem widma ciągiem pseudolosowym czyli metody według, której przytoczony pojazd porusza się po pasach ruchu na autostradzie.

Jak DSSS radzi sobie z interferencjami?

Innymi słowy jak DSSS unika trafienia przez interferencję - najlepiej opisze to analogia pola walki.

Kiedy armia udaje się na nowoczesne pole walki, najczęściej dostają polecenie do rozproszenia się - i tak właśnie postępuje technologia DSSS czyli rozprasza sygnał nadajnika na znacznie szerszym polu niż poprzednie techniki transmisji czyli FM/PCM.

Tak jak na nowoczesnym polu walki, znacznie trudniej jest trafić przeciwnika gdy jest rozproszony po całym terenie, podobnie jest z transmisją DSSS.

Szansa trafienia żołnierza z broni pojedyńczym strzałem jest znacznie zredukowana, gdy oddział jest rozproszony po całym froncie. W DSSS sygnał radiowy jest podobnie rozproszony w paśmie radiowym co wpływa pozytywnie na brak możliwości interferencji kilku sygnałów.

W takim razie co się stanie, gdy włączymy inne radio pracujące na tej samej częstotliwości?

Ze względu na fakt, iż twój sygnał jest rozproszony w paśmie i zajmuje bardzo wąskie jego przestrzenie to kolejny nadajnik ma możliwość transmitować swoje sygnały bez kolizji. W związku z tym, jednocześnie na tym samym kanale może działać kilka systemów DSSS bez obawy o interferencje.

Ponadto, różni producenci aparatur używanych w modelarstwie stosują dodatkowe techniki zabezpieczania transmisji oraz zapobiegania itnerferencji w bardzo zatłoczonych środowiskach czyli miejscach o dużym natężeniu sygnałów radiowych.

---

Artykuł jest propozycją dla produktów sklepu modelarskiego

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz